Теотіуакан

покинуте місто

покинуте місто

Теотіуакан – покинуте місто, розташований в 50 кілометрах на північний схід від міста Мехіко. Сучасні дослідники визначають площу цього древнього поселення в 26-28 кв. км, а населення – близько 100 тис. чоловік. Це перший великий місто західної півкулі, його вік – близько 2 тис. років. Теотіуакан – назва ацтекського походження; це означає, що ми не знаємо справжнього імені міста. Теотіуакан був закинутий в середині VII ст.,

покинуте місто

покинуте місто

І до цих пір не знайдено будь-яких джерел, які повідали б про цю загадкову цивілізації – яка була її культура, хто правив цим містом і чому жителі залишили його. У період розквіту Теотіуакана тут жили понад 150 тис. осіб, але прийшли сюди набагато пізніше ацтеки застали лише величні руїни і назвали їх Місцем перетворення в бога. Одна з головних (і самих старих) будівель – піраміда Місяця (висотою більше 40 метрів). У її глибині археологи знайшли похоронну камеру з останками 12 людських тіл. У всіх них були зв’язані руки за спиною, проте 10 з них були обезголовлені і кинуті в безладді посередині камери. Учені припускають, що це були вороги мешканців Теотіуакана. Дві інші жертви, мабуть, ставилися до місцевої еліти, так як були акуратно посаджені, на них були прикраси з нефриту, намиста з імітації людських щелеп і інші знаки високого становища. Вчені не знають, хто були ці жертви, але з’ясували, що кривавий ритуал був здійснений під час істотної перебудови цієї стародавньої споруди. Мабуть, він символізував зростаюче релігійне і політичне вплив міста-держави. Про це ж говорить і центр камери, в якому встановлена велика мозаїка з нефриту, оточена 18 обсидіановими ножами. Нічого подібного в Месоамерика не було знайдено раніше, стверджують автори відкриття. Також в камері були знайдені скелети п’яти вовків (або койотів), три скелета пуми або ягуара і 13 останків орлів. На думку вчених, ці тварини були символами воїнів (військових союзів).

покинуте місто

покинуте місто

Піраміда Сонця, побудована близько 150 р. до н.е., представляє собою 5-ярусні споруда з плоскою вершиною, на якій стояв колись невеликий храм. Висота піраміди – понад 60 метрів, а довжини сторін підстави – понад 200 метрів кожна. Підраховано, що для будівництва піраміди потрібен праця не менше 20 тисяч людей протягом 20-ти років.

Правильна мережа вулиць, що перетинаються під прямим кутом з центральним проспектом міста, свідчить про те, що Теотіуакан розвивався за ретельно продуманим планом. Навколо центру тісно тулилися один до одного глинобитні житла простих городян, що утворюють окремі міські квартали – «Барріос», – з вузькими вуличками і глухими стінами будинків. Всі будинки були одноповерховими, з пласкими дахами і без вікон. Єдиним джерелом повітря та світла служили двері, обов’язково виходили у внутрішній відкритий дворик. В епоху свого найвищого розквіту (250-600 рр.. Н.е.) Теотіуакан надав значно культурний вплив на багато сфер Меcоамерікі.

покинуте місто

покинуте місто

Теотіуаканскіе глиняні судини і статуетки зустрічаються від північних районів Мексики до гір Гватемали і від Тихоокеанського узбережжя до Мексиканської затоки. В епоху розквіту своєї могутності Теотіуакан контролював центральні нагір’я Мексики і підтримував контакти з центрами сусідніх цивілізацій – Оахака, Монте-Албанья та містами-державами майя (Тікаль). Дві основні гіпотези загибелі міста: іноземне нашестя і повстання пригноблених низів проти правлячої касти знаті та жерців. Місто було зруйноване майже до основи: всі схованки з ритуальними дарами і гробниці розграбовані, а священні статуї спотворені і розбиті. Загибель Теотіуакана сталася в епоху його найбільшого розквіту.


Рекомендуємо також прочитати: